Môj BICYKEL

07.10.2021

Ty ešte nemáš svoju vlastnú mašinu? Čo je to vlastne MAŠINA? Prečo mám mať dobrý bicykel, veď tento terén zmáknem aj na starej "BMX-ke"....... Nie je to tak!  Ver mi, že hovorím dobre, keď hovorím o správnom výbere bicykla podľa terénu kde jazdíš. Máš 7, máš 9, máš 13 rokov?? Potrebuješ mať bicykel, ktorý zvládneš ovládať a na, ktorý ti budú stačiť sily. 

Je to presne tak, každý bicykel má isté charaketristiky (funkcie a vybavenosť), ktoré by si mal pochopiť aj ty, aby si si vybral správny bicykel, ktorý ti zaručí dobrú jazdu.  

Bicykel je môj kamoš a je to hlavne môj osobný stroj, ktorý ovládam JA

Ako si mám vybrať správny bicykel? 

SPORTBY.SK CYKLISTIKA

Nezabúdaj, že jazdíš so ŠARKAN TÍMOM - s nami jazdíš na horskom bicykli takzvané MTB. Preto ti dáme na výber nami overené značky ako sú Specialized, Trek, Orbea, Canyon, Scott, Bianchi, Ghost, Kona, Kellys, SUP, Woom... toto sú tie top značky s ktorými sme sa my so Šarkan tímu stretli. 

DRUHY BICYKLOV 

HORSKÝ BICYKEL / MTB - HARDTAIL - bicykel, s ktorým by si mal začať tvoju cestu bikera na horskom bicykli. Horská cyklistika/ MTB je náročný šport a nie každý bicykel zvládne hrubý a drsný terén, ktorý nájdeš v lese, na lúkach a na neupravených horských trasách. Tieto bicykle sú odolnejšie a robustnejšie (pevnejšie) a pripravené odolávať nástrahám rôzneho počasia a terénu. Či budeš bicyklovať na piesku, štrku, blate, zemine či skalách tieto bicykle ťa nenechajú v štichu. Potrebuješ však poznať určité charakteristiky a vybrať si bicykel so dobrou VIDLICOU, KOLESAMI, PLÁŠŤAMI, RIADITKAMI. Geometria bicykla je vo väčšine rozdelená medzi chlapcov (mužov) a dievčatá (ženy), keďže každé pohlavie má trochu inú postavu a stavbu svalov. Hardtailové bicykle rozdeľujeme do dvoch kategórií:

  • PEVNÁ VIDLICA - bicykel pre začínajúcich bikerov. Odporúčame pre deti vo veku 5 -8 rokov. Pre tých, ktorí ešte len začínajú s horskou cyklistikou je to ideálny štart. Pre cyklistov, ktorí si radi užívajú lúky, šotolinové cesty a asfalty je tento bicykel ideálnym parťákom. Je to najjednoduchšia varianta bicyklov, ktoré ťa povezú dlhé kilometre. Bicykle sú pre deti ľahko ovládateľné a geometria bicyklov je nižšia čo zaisťuje ľahšie vyskakovanie, zoskakovanie a naskakovanie na bicykel. Taktiež prevody sú jednoduché, častokrát so zadným prehadzovaním. Ak si však chceš užívať viac horské a neupravené cestičky, sem tam si rád poskočíš určite si zvoľ bicykel s odpruženou vidlicou. 
  • ODPRUŽENÁ VIDLICA - je nevyhnutný bicykel pre malého/veľkého cyklistu (ideálne od 6 rokov), ktorý si užíva horské chodníčky, lesné cestičky a upravené cyklistické trasy. Bez náročnosti na zdolávanie veľkých prekážok, ťa tento bicykel podrží aj pri prekonávaní konárov, listov, malých skál a iných nerovnosti v teréne. Na hardtailoch je úžasné to, že sú ľahšie, ako celoodpružené bicykle a tým ťa aj rýchlejšie dovedú do cieľa. Na druhej strane sa treba o vidlicu pravidelne starať, aby správne fungovala. Ak si užívaš jazdu tzv. XC (Cross-country ) tak je načase začať s hardtailom s prednou odpruženou vidlicou a raz to dotiahneš aj na MARATÓN. Tieto bicykle disponujú často už s kazetovým prevodom vpredu i vzadu, to znamená musíš sa naučiť aj správne prehadzovať podľa terénu v ktorom jazdíš.

HORSKÝ BICYKEL / MTB - CELOODPRUŽENÝ - bicykel s odpružením zadnej a strednej časti bicykla. Okrem prednej odpruženej vidlice má zadné odpruženie, ktoré pomáha zdolávať náročnejší terén a bicykel dokáže čeliť nárazom pri skokoch a prekážkach. Tento bicykel ti zaručí, že sa môžeš blázniť po všetkých lesných cestách - necestách, ale hlavne upravených cyklistických trialoch. Ak je tvojim záujmom učiť sa skákať a makať na sebe, aby si raz bol veľký ENDURO alebo DOWNHILL jazdec, tak toto je tá správna cesta. Musíš však vedieť, že tento bicykel je naozaj veľká a silná MAŠINA a mal by si ju mať pevne v rukách to znamená ovládaš svoj bicykel TY nie bicykel teba. Jazdiť na tzv. FULL bicykli chce skúsenosti a veľa najazdených kilometrov...

FULL
FULL

pre DOSPELÝCH

pripravujeme