Môj BICYKEL

10.11.2021

Ty ešte nemáš svoju vlastnú mašinu? Čo je to vlastne MAŠINA? Prečo mám mať dobrý bicykel, veď tento terén zmáknem aj na starej "BMX-ke"....... Nie je to tak!  Ver mi, že hovorím dobre, keď hovorím o správnom výbere bicykla podľa terénu kde jazdíš. Máš 7, máš 9, máš 13 rokov?? Potrebuješ mať bicykel, ktorý zvládneš ovládať a na, ktorý ti budú stačiť sily. 

Je to presne tak, každý bicykel má isté charaketristiky (funkcie a vybavenosť), ktoré by si mal pochopiť aj ty, aby si si vybral správny bicykel, ktorý ti zaručí dobrú jazdu.  

AKTUÁLNE V PONUKE: RAMONES 24´: HARDTAIL (s pevnou vidlicou)

Bicykel s pevnou vidlicou pre deti s výškou 125-140cm, vhodný do horského prostredia. Viac info TU alebo píšte sarkan@sarkan.net 

Bicykel je môj kamoš a je to hlavne môj osobný stroj, ktorý ovládam JA

Ako si mám vybrať správny bicykel? 

Nezabúdaj, že jazdíš so ŠARKAN TÍMOM - s nami jazdíš na horskom bicykli takzvané MTB a to buď XC, Trail alebo Enduro.

Preto ti dávame do pozornosti našu partnerskú značku COMMENCAL (CMNL)

Ide o trailove a endurové bicykle na ktorých jazdi aj naša Kate. Sme partnermi a rozvíjame povedomie o tejto skvelej značke. Neváhaj nás kontaktovať v prípade záujmu o niektory z bikov. Commencal biky si vieš aj VYSKÚŠAŤ priamo u nás - POŽIČIAVAME MODELY 14´, 20´, 24´´ - sarkan@sarkan.net 

Ostatne nami overené značky na Trail, XC, Enduro sú Specialized, Trek, Orbea, Canyon, Scott, Ghost, Kona, Kellys. 

DRUHY BICYKLOV 

HORSKÝ BICYKEL / MTB - HARDTAIL - bicykel, s ktorým by si mal začať tvoju cestu bikera na horskom bicykli. Horská cyklistika/ MTB je náročný šport a nie každý bicykel zvládne hrubý a drsný terén, ktorý nájdeš v lese, na lúkach a na neupravených horských trasách. Tieto bicykle sú odolnejšie a robustnejšie (pevnejšie) a pripravené odolávať nástrahám rôzneho počasia a terénu. Či budeš bicyklovať na piesku, štrku, blate, zemine či skalách tieto bicykle ťa nenechajú v štichu. Potrebuješ však poznať určité charakteristiky a vybrať si bicykel so dobrou VIDLICOU, KOLESAMI, PLÁŠŤAMI, RIADITKAMI. Geometria bicykla je stavaná na prekážky v teréne. Niektorý výrobcovia riešia radu podľa pohlavia, no Commencal Ramones bicykle v tomto rozdiel nerobia. Kostra je urobená na tzv. UNISEX štýl, preto sadne každému. Častokrát majú deti - krátšie ruky, či nohy a touto formou kostry vedia tento problém prekonať. Preto odporúčame COMMENCAL RAMONES. Hardtailové bicykle rozdeľujeme do dvoch kategórií:

Máte záujem o viac info o  Commencal Ramones bicykloch?

  • PEVNÁ VIDLICA - bicykel pre začínajúcich, mierne pokročilých bikerov ale aj profíkov, ktorý potrebujú cítiť terén. Naše bicykle CMNL Ramones odporúčame pre deti vo veku 5 - 12 rokov, ktoré sa potrebujú naučiť mať v teréne poriadnu istotu v jazde. Pre tých, ktorí začínajú alebo nemajú veľké skúsenosti s horskou cyklistikou je to ideálny štart. Pre cyklistov, ktorí si radi užívajú lúky, šotolinové cesty, horské cestičky (traily, singletraily) je tento bicykel ideálnym parťákom. Je to najjednoduchšia varianta bicyklov, ktoré ťa povezú dlhé kilometre. Bicykle sú pre deti ľahko ovládateľné, sú robustnejšie čo zabezpečuje stabilitu a istotu pri jazde - hlavne pri zjazdovaní. Geometria bicyklov je nižšie položená, čo zaisťuje ľahšie vyskakovanie, zoskakovanie a naskakovanie na bicykel. Taktiež prevody sú jednoduché, častokrát so zadným prehadzovaním. Ak si však chceš užívať viac horské a neupravené cestičky, sem tam si rád poskočíš určite si zvoľ bicykel s odpruženou vidlicou. 
  • ODPRUŽENÁ VIDLICA - META HT je nevyhnutný bicykel pre malého/veľkého cyklistu (ideálne od 7-8 rokov, vo veľkostiach 20,24,26 a XS,S,M,L), ktorý si užíva horské chodníčky, lesné cestičky a upravené cyklistické trasy. Bez náročnosti na zdolávanie veľkých prekážok, ťa tento bicykel podrží aj pri prekonávaní konárov, listov, skál a iných nerovnosti v teréne. Na hardtailoch je úžasné to, že sú ľahšie, ako celoodpružené bicykle a tým ťa aj rýchlejšie dovedú do cieľa. Na druhej strane sa treba o vidlicu pravidelne starať, aby správne fungovala. Ak si užívaš jazdu tzv. XC (Cross-country ), TRAILY tak je načase začať s hardtailom s prednou odpruženou vidlicou a raz to dotiahneš aj na MARATÓN. Tieto bicykle disponujú často už s kazetovým prevodom vpredu i vzadu, to znamená musíš sa naučiť aj správne prehadzovať podľa terénu v ktorom jazdíš.

HORSKÝ BICYKEL / MTB - CELOODPRUŽENÝ - bicykel s odpružením zadnej a strednej časti bicykla. Okrem prednej odpruženej vidlice má zadné odpruženie, ktoré pomáha zdolávať náročnejší terén a bicykel dokáže čeliť nárazom pri skokoch a prekážkach. Tento bicykel ti zaručí, že sa môžeš blázniť po všetkých lesných cestách - necestách, ale hlavne upravených MTB trialoch. Ak je tvojim záujmom učiť sa skákať, prekonávať prekážky, premakať upravené špeciálne TRAILY, klopky, kamene, korene a neupravený les je tvojím rajom tak si na správnom mieste. Ak chceš makať na sebe tak, že raz budeš Enduro, Downill jazdec.... tak jednoducho COMMENCAL META séria je tá správna voľba pre teba. 

Musíš však vedieť, že tento bicykel je naozaj veľká a silná MAŠINA a mal by si ju mať pevne v rukách to znamená ovládaš svoj bicykel TY nie bicykel teba. Jazdiť na tzv. FULL bicykli chce skúsenosti a veľa najazdených kilometrov... Bicykel je ťahší, robusnejší ale za to ťa udrží na nerovnostiach, ktoré chceš zdolávať.


pre DOSPELÝCH

Odporúčame našu partnerskú značku COMMENCAL pre jazdcov, ktorý bažia po TRAILOVEJ a ENDUROVEJ zábavke v naších horách. Malé Karpaty sú pre tieto bicykle ako stvorené. Podržia Vás v teréne a pohodlne si na ních užijete aj desiatky kilometrov v kopcoch. Užite si toto dobrodružstvo.

Základne rozdelenie bikov sú TRAIL a ENDURO. Značka COMMENCAL sa naozaj venuje jazdcom, ktor nehľadajú "pierko" medzi bike-mi ale hľadajú spoľahlivého parťáka na trailové zážitky. U nás hory ponúkajú presne jazdu na týchto strojoch. Odporúčame hlavne sériu META HT, META SX, META .

Ďalej tu máme stroje aj pre nadšencov ELEKTRA. Preto TRAILOVAčka na dlhé trate bude s META POWER totálne žúžo prejsť cez Karpáty až do Tatier....