VEĽKOSŤ RÁMU a KOLIES

20.10.2021

Detské bicykle majú spravidla veľkosť rámu podmienú veľkosťou kolies, ktoré sa uvádzajú v palcoch ("). Kolesá sa pohybujú od najmenších 12″ kolies, cez 14″, 16″, 18″, 20″, 24″ po 26". 27,5-, 28- a 29-palcové kolesá sú určené pre dospelých. Deti rastú ako z vody, preto je treba mysliť málinko dopredu, ale určite neskúšajte teóriu "veď o rok dorastie". Zvoľte kúpu pred plánovaným obdobím jazdenia a presne na dieťa, prípadne s minimálnou odchýlkou "dorastenia" do bicykla. Zabránite zbytočným pádom, lebo dieťa nedočiahne na riadidlá, alebo naopak na pedále. Taktiež sa vyhnete nesprávnemu držaniu tela na bicykli.

  • Deti od 2 rokoch. VÝŠKA DIEŤAŤA: cca do 95cm môžete začať objavovať krásy ODRÁŽADIEL, ktoré sú výborným štartom pred pedálmi. Deti sa naučia ovladať riadenie, ale brzdiť musia vlastnými nohami.. Netreba sa zľaknúť deti milujú RÝCHLOSŤ, preto sa pripravte na tvrdú a rýchlu jazdu.
  • Deti od 3 - 5 rokov. VÝŠKA DIEŤAŤA: 100 -105 cm. Prvé stretnutie s pedálmi. Nižšie položené bicykle a malé kolieska sú vhodné na štart. Často sú tieto 12´ - 14´ palcové bicykle s možnosťou namontovania bočných pomocných koliesok, čo Vám ako tak pomôže vydýchnuť si nachvíľu. 
  • Deti od 4 - 7 rokov. VÝŠKA DIEŤAŤA: 105 - 110cm. Tu začína ta pravá sranda a radosť z jazdy na bicykli. Zvoľte horský bicykel s pevnou vidlicou. Jednoznačne 16´ bicykel, ale ak máte dieťa vyšvyhnuté t. j. dlhé ruky-nohy preskočte toto číslo a nasadnite malého drobca rovno na 18´ (110-115 cm). Tu môžete skúsiť pri zdatnom drobcovi aj odpruženú prednú vidlicu.
  • Deti od 6 - 8 rokov. VÝŠKA DIEŤAŤA: 115 - 125 cm. Ideálne je už vybrať horský bicykel - hardtail s pevnou/odpruženou vidlicou. Tie deti, ktoré sú veľmi šikovné a jazda v horách je pre nich radosť a pôžitok - zvoľte bicykel s odpruženou prednou vidlicou o veľkosti 20´ -24´
  • Deti od 8 rokov do cca 11 rokov by mali jazdiť na 24´ palcových kolesách. VÝŠKA DIEŤAŤA: 125 -156cm. Ak však je vaše dieťa veľmi vyšvihnuté a obratné na bicykli zvoľte kolesá o veľkosti 26´ (146cm+). V tejto kategórií stále platí Hardtailový bicykel s odpruženou prednou vidlicou. Ak je však Vaše dieťa nadané na Enduro/Downhill pravdepodobne potrebuje už v 8-rokoch začať trénovať s cyklistickým klubom zameraným na Enduro/Downhill a rozvíjať tento talent. Šarkan tím spolupracuje s Cyklistickym klubom Stupava, ktorý je najlepšou voľbou pri výchove mladých MTB Enduro/Downhill talentov.
  • Deti od 11 rokov podľa ich výšky už siahajú po bicykloch v kategórií dospelých bicyklov s kolesami 27´ a 27, 5´ s veľkosťou rámu XXS, XS, S. Závisí od výšky a váhy jazdca. 29-palcové kolesá sú vhodné pre zdatných a vysokých jazdcov. Určite až od veku 14-15rokov, kedy dieťa už naozaj vie čo  cyklistika pre neho znamená a akou cestou sa chce viesť - preteky, vytrvalostné pojazdy a podobne. 
SPORTBY.SK CYKLISTIKA