Správne OBLEČENÝ BIKER

29.11.2021

Jar - leto - jeseň - zima ideš na BIKE

Všetky ročné obdobia sú vhodné na bicyklovanie, bez ohľadu na to čo vidíš za oknom. Počasie naháňa strach všetkým tým, ktorí sedia doma pred televízorom alebo počítačom. Ty však beháš po vonku, vieš si zbaliť potrebné veci a oblečenie na bicyklovačku a vyraziť VON. Určite sa často rozhoduješ, či potrebuješ TERMO, alebo bavlnené tričko, FUKERKU, alebo či ti bude stačiť iba VESTA.... Nech máš akúkoľvek dilemu, čo si zobrať s sebou na výjazd nikdy si nezabudni zobrať JEDNU VRSTVU naviac - najideálnejšie je TERMO Merino prádlo či už s krátkym, alebo dlhým rukávom. Merino je kvalitný materiál, ktorý ťa vždy zahreje, rýchlo sa vysuší a môžeš bicyklovať ďalej. Akonáhle vidíš nad horami do ktorých sa chystáš čo i len malý obláčik, zober si radšej so sebou aj pršiplášť. Nikdy nevieš ako dlho budeš bicyklovať, či ti tvoja naplánovaná trasa zaberie 2-3-6 hodín. Ľahko sa totiž môže sa stať, že jazdenie ťa začne tak baviť, že nebudeš chcieť ísť ešte domov.

NEVYHNUTNÁ VÝBAVA PROFI BIKERA 

skôr ako sadneš na bicykel a "odletíš z domu" skontroluj si či máš všetko potrebné na dobrú, bezpečnú a komfortnú bicyklovačku:

 1. prilba presne na tvoju hlavu :) odmeraj si OBVOD HLAVY v cm 
 2. vyber si prilbu, ktorá siaha až na zátylok. Je to prilba, ktorá má dlhšiu zadnú časť hlavy, ktorá je vhodná na MTB. 
 3. pre najmenších odporúčame: ABUS, CRATONI, SPECIALIZED, BERN
 4. pre MINI-MIDI odporúčame: KELLYS , Endura, ABUS, CRATONI, SPECIALIZED 
 5. pre MAXI a Dospelých odporúčame: IXS, FOX, ABUS, SMITH, Bell
 • kvalitné TERMOPRÁDLO, plus je potrebné mať vždy v ruksaku jeden náhradný kus. Keď jazdíš v akomkoľvek počasí je viac ako isté, že sa spotíš, preto v rámci prestávky je potrebné sa vyzliecť a presušiť, alebo hneď nahodiť čistú a suchú vrstvu (krátke/dlhé termo tričko). Zaistíš si tak sucho a vyhneš sa zbytočnému prechladnutiu. Merino je materiál, ktorý sa vysuší omnoho rýchlejšie ako obyčajná bavlna (cotton). Preto si dávaj pozor pri správnom výbere spodnej vrstvy. O to dôležitejšie je takto robiť v chladnejšom a vlhkom počasí. 
 • Nevyhnutnou súčasťou na komfortnú jazdu na bicykli sú CYKLONOHAVICE s mäkkou vložkou. Tá ti zaistí pohodlie na jednej strane a  na druhej strane ochranu sedacích svalov a kostí pri nárazoch na sedadlo.   
 • NÁRADIE, NÁHRADNÁ DUŠA, PUMPA sú jasnou súčasťou kvalitne vyzbrojeného ruksaku. Nezabúdaj, že jazdíš v horách a počas jazdy sa ti môže stať technická porucha ako je: defekt, prasknutá pneumatika, uvoľnená brzda, roztrhnutá reťaz. Toto sú len príklady ľahkej poruchy počas bicyklovania, preto maj po ruke vždy kvalitny multifunkčný kľúč a všetko hravo zvládneš. Viac o servise bicykla TU... 

ODPORÚČANÁ VÝBAVA PROFI BIKERA

 • RUKSAK potrebuješ mať kvalitný, odolný aj pohodlný na kratšiu aj dlhšiu jazdu na bicykli. TOP varianta je s popruhmi na hrudnej časti s ergonomickým tvarom kopírujúcim chrbticu. Ruksak by nemal byť väčší ako 12L - 14L a je dôležité do neho naskladať namakané a kvalitné cyklistické oblečenie, aby ťa bicykli neprekvapilo žiadne počasie. Odporúčame zabezpečiť pitný režim pomocou hydrovaku, ktorý ti zaistí komfort pri dopĺňaní tekutín. Ak máš ruksak menší, zaves jednoducho fľašku na kostru bicykla. Nezabudni na RUKAVICE a tiež CYKLODRES, v ktorom vyzeráš naozaj ako makač :) 
 • RUKAVICE na bicykel sú pre cyklistu absolútnou nevyhnutnosťou. Tento doplnok ťa chráni pred chladom, blatom, kamienkami, na druhej strane ti technicky drží ruky na riadidlách a nešmyknú sa ti ruky počas rýchlej jazdy, či pri manévrovaní v teréne. Celoprstové rukavice ti slúžia hlavne pri náročnejšom bicyklovaní, zdolávaní prekážok, skočiek a skokoch. Vyrábajú sa z kvalitného priedušného materiálu, takže ich zvládneš nosiť aj počas leta. Softshellové rukavice sú vynikajúce do daždivého a veterného počasia, aby si ostal v suchu a teple. Sú však teplejšie a vhodné na jarné a jesenné či zimné jazdenie.
 • OKULIARE (pripravujeme)

SPORTBY.SK CYKLISTIKA